FOLREC – Krzysztof Reszelski

Dowiedz się jak działają Pompy Ciepła od FOLREC

Czym jest pompa ciepła? Jak działa pompa ciepła?

Przed montażem pompy ciepła warto jest przeczytać czym tak właściwie ona jest i w jaki sposób działa. Popularność montażu pomp ciepła stale wzrasta, a dzieje się to nie bez powodu. To odnawialne źródło energii nie tylko zapewnia dostęp do ciepłej wody, ale także odpowiada za ogrzewanie domu. Oszczędność i efektywność to dwie bardzo istotne i czołowe cechy pomp ciepła.

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła pełnią w domu takie same funkcje jak różnego rodzaju kotły grzewcze. Przede wszystkim są to urządzenia służące do pobierania energii cieplnej z otoczenia danego obiektu, np. domu. Z uwagi na to, iż ich źródłem są zasoby naturalne takie jak woda czy powietrze, pompy ciepła należą do odnawialnych źródeł energii. Ciepło pobrane z konkretnego źródła umożliwia ogrzanie całego budynku oraz wody użytkowej. Urządzenie to może jednak także służyć do ochładzania pomieszczeń w czasie upałów.

Ale jak tak właściwie działają pompy ciepła?

Zasada działania pomp ciepła jest wbrew pozorom bardzo prosta do zrozumienia. Pompa ciepła usuwa ciepło pobrane z przestrzeni zewnętrznej i wprowadza je do budynku. Taki mechanizm umożliwia czysta fizyka, a dokładnie efekt Joulea-Thompsona. Pozwala on na skumulowanie dostępnej energii, która skutkuje ciepłym powietrzem wprowadzonym do budynku. Pojawiają się jednak pewne różnice w działaniu pomp ciepła, które zależą od źródła z jakiego pobierane jest ciepło: powietrza, gruntu lub wody.

Pompa ciepła gruntowa

Jest to bardzo stabilne źródło ciepła, które stanowi pionowy odwiert lub wymiennik w kształcie serpentyny wypełnionej glikolem. Wykorzystywane jest tutaj ciepło, które kumuluje się w ziemi dzięki promieniom słonecznym, lub ciepło geotermalne, zależnie od zastosowania wymiennika lub odwiertu.

Źródłem geotermalnym jest także woda: gruntowa lub konkretny zbiornik wodny np. rzeka lub jezioro. Zasada działania jest bardzo podobna jak w przypadku gruntu.

Pompa ciepła powietrzna

Takie urządzenia są zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem niezależnie od większej stabilności pomp ciepła gruntowych. Powodem tego jest niska cena oraz prostszy montaż. W tym przypadku mamy urządzenie, które zasysa powietrze z otoczenia danego obiektu i wykorzystuje tą energię. Wyróżniamy tutaj pompy:

  • powietrzno-powietrzne- działanie podobne do klimatyzatora, który dogrzewa wnętrza
  • woda-powietrze- ciepło pobrane z powietrza ogrzewa czynnik w obiegu wewnętrznym
Zalety pompy ciepła:
  • Prosty montaż,
  • Bezpieczeństwo,
  • Przystępna cena,
  • Ekologiczność,
  • Bezobsługowość,
  • Niskie koszty eksploatacji,
  • Inwestycja na wiele lat,