FOLREC – Krzysztof Reszelski

FOLREC Rekuperacja. Projektowanie Serwis Montaż Rekuperatorów. Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jego sercem jest urządzenie – centrala zwana rekuperatorem. System ten czerpie świeże powietrze z zewnątrz budynku i rozprowadza je przewodami po pomieszczeniach. Jednocześnie wyciąga zużyte powietrze i wyrzuca je na zewnątrz. Świeże powietrze poprzez wymiennik ciepła w rekuperatorze styka się (ale nie miesza) z usuwanym, ogrzewając się lub schładzając w zależności od pory roku. Zimą można w ten sposób odzyskać nawet 94% ciepła! 

Mamy na swoim koncie tysiące realizacji w całej Polsce oraz za granicą.
ZOBACZ JE, KLIKNIJ TUTAJ

 

Rekuperacja oprócz minimalizowania strat ciepła w okresie grzewczym, pozwala na utrzymanie wysokiej jakości powietrza wewnątrz budynku. W szczególności jest ona przydatna w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach, w których naturalna wentylacja jest niewystarczająca. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest inwestycją, która przynosi wiele korzyści. Warto podkreślić, że nie dotyczy to tylko kwestii ekonomicznych, ale i zdrowotnych. Dzięki temu procesowi powietrze jest oczyszczane z pyłów, bakterii i innych zanieczyszczeń, co wpływa pozytywnie na zdrowie ludzi. Poprzez oszczędzanie energii mamy również wpływ na ochronę środowiska. Poza tym jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Oznacza to, że w pewnym sensie można ogrzewać nią dom.

.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Rekuperacja oprócz minimalizowania strat ciepła w okresie grzewczym, pozwala na utrzymanie wysokiej jakości powietrza wewnątrz budynku. W szczególności jest ona przydatna w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach, w których naturalna wentylacja jest niewystarczająca. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest inwestycją, która przynosi wiele korzyści. Warto podkreślić, że nie dotyczy to tylko kwestii ekonomicznych, ale i zdrowotnych. Dzięki temu procesowi powietrze jest oczyszczane z pyłów, bakterii i innych zanieczyszczeń, co wpływa pozytywnie na zdrowie ludzi. Poprzez oszczędzanie energii mamy również wpływ na ochronę środowiska

.

Zalety rekuperacji

Plusy stosowania rekuperacji

1. Wymiana zużytego powietrza.
2. Filtracja nawiewanego powietrza.
3. Oszczędności na ogrzewaniu.
4. Możliwość kontroli ilości powietrza.
5. Możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (gwc).
6. Oszczędności inwestycyjne.

Schemat instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła rekuperacji rysunek wyjaśnienie

Zasady montażu rekuperacji

1. Projekt poparty wyliczeniami dla danego budynku.
2. Miejsce montażu rekuperatora.
3. Dobór rekuperatora.
4. Dobór instalacji.
5. Sposób wykonania instalacji.
6. Szczelność okien.
7. Otwory wentylacyjne w drzwiach bądź przycięcie drzwi.

Serwis rekuperacji, wymiana filtrów

Dbanie o filtry rekuperacji jest bardzo ważne, ale czy wiedzieliście o tym, że ten system posiada ich aż dwa rodzaje? 
 
Zbyt długo niewymieniane filtry wyciągu i czerpni gromadzą na sobie kurz, roztocza i bakterie. Jak dobrze wiadomo, rekuperacja służy do oczyszczania powietrza i zapewnienia użytkownikiem budynku, który ją posiada jego jak najwyższej jakości… Bo przecież nikt z nas nie chce wdychać do płuc zarazków, prawda? 
 
Umów się na ich wymianę. Skontaktuj się z naszym serwisem:

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami naszych klientów, którzy korzystają już z rekuperacji w Wielkopolsce. Nasza Firma montowała systemy rekuperacji w największych miastach naszego regionu dzięki czemu znajdą Państwo opinie o naszych montażach Rekuperacji w Jarocinie, Pleszewie, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu, Kaliszu. Zapraszamy!

Jesteśmy firmą, która specjalizuje się w projektowaniu, montażu i serwisie rekuperacji. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu możemy zaoferować klientom najwyższej jakości usługi w tym zakresie. Projektujemy systemy wentylacji zgodnie z potrzebami naszych klientów, biorąc pod uwagę ich indywidualne wymagania, obowiązujące przepisy oraz charakterystykę budynku. Montaż rekuperacji, to również jedna z naszych specjalizacji. Dokładamy wszelkich starań, aby został on przeprowadzony zgodnie z normami i standardami, a także oczekiwaniami klientów.

Oferujemy również usługi serwisowe, aby zapewnić naszym klientom niezawodność i ciągłość działania systemów wentylacyjnych. Nasi wykwalifikowani pracownicy przeprowadzą kompleksową diagnostykę, regularne przeglądy techniczne, a w razie konieczności również naprawę lub wymianę części rekuperatora.

Dowiedz się więcej o działaniu rekuperacji od FOLREC

Najważniesze pytania dotyczące rekuperacji

Nasz zespół ekspertów przygotował dla Państwa wyczerpujące odpowiedzi na najczęstsze pytania, które pojawiają podczas podejmowaniu decyzji o instalacji rekuperacji, jej montażu, korzyściach oraz wpływie na codzienne życie domowników. 

Działanie rekuperacji polega na mechanicznej wymianie zużytego powietrza na świeże, pobierane z zewnątrz budynku. Podczas tego procesu z powietrza pobranego z wnętrza budynku odzyskiwane jest ciepło. 

Sercem systemu rekuperacji jest centrala wentylacyjna, czyli rekuperator. To w nim, a dokładniej w wymienniku ciepła, spotykają się ze sobą strumienie powietrza pobierane zarówno z zewnątrz budynku, jaki i z jego wnętrza. Strumienie nie mieszają się jednak ze sobą, ponieważ każdy z nich przepływa osobnym kanałem. Powietrze pobrane z budynku przechodząc przez wymiennik oddaje swoje ciepło, natomiast powietrze pobrane z zewnątrz przyjmuje je. Finalnie czyste i ocieplone powietrze rozprowadzane jest kanałami wentylacyjnymi po całym budynku, a zużyte wyrzucane jest na zewnątrz.

Wentylacja mechaniczna, a grawitacyjna

Mechaniczna wentylacja od grawitacyjnej różni się tym, że nie tylko wentyluje pomieszczenia, ale ponadto oczyszcza je z zanieczyszczeń oraz odzyskuje ciepło ze zużytego wcześniej powietrza.

Grawitacyjna wentylacja wyciąga z domu powietrze tracąc jego ciepło. Jednocześnie przez nieszczelności, takie jak szpary w oknach i drzwiach czy kratki wentylacyjne, zaciąga z zewnątrz zimne (zimą) i nieoczyszczone powietrze.

Rekuperacja a współczesne budownictwo

W dzisiejszych czasach budując dom skupiamy się na tym, aby był on energooszczędny, czyli przede wszystkim szczelny (tak, aby nasze zgromadzone ciepło nie uciekało). Niestety nie gwarantuje nam tego wentylacja grawitacyjna. Jak już wcześniej pisaliśmy, polega ona na wymianie powietrza dzięki szczelinom w domu. W przypadku domu energooszczędnego szczelin praktycznie nie mamy. Stawiając dom energooszczędny rekuperacja staje się koniecznością! Posiadamy dzięki niej wentylację, nie tracąc przy tym ciepła. 

O rekuperacji najlepiej zacząć myśleć jeszcze na etapie budowy domu. Jeśli zdecydujemy się na montaż rekuperacji w domu już wybudowanym, to będzie wiązało się to z większymi kosztami.

W momencie budowy wystarczy, że zamontujesz instalację. Nie musisz mieć jeszcze rekuperatora. Na początku wystarczy rozprowadzić odpowiednie kanały i zabezpieczyć miejsce, w którym ma być zainstalowany rekuperator.

 

Rekuperacja, ogólnie rzecz ujmując, dba o nasze zdrowie, zwiększa komfort przebywania w domu oraz daje oszczędność energii. Podchodząc bardziej szczegółowo można mówić o takich zaletach, jak:

  • filtrowanie powietrza, co skutkuje tym, że w domu zdecydowanie zmniejsza się ilość kurzu oraz różnego rodzaju szkodliwych pyłków, roztoczy, wirusów i bakterii,
  • oczyszczanie powietrza z dymu, spalin itp.,
  • usuwanie wilgoci,
  • szybkie usuwanie zapachów, np. gotowanego jedzenia w kuchni, czy tych mnie przyjemnych, pochodzących z toalety,
  • szybsze schnięcie prania oraz podłóg po ich myciu,
  • pełna kontrola nad ilością powietrza nawiewanego i wywiewanego,
  • zmniejszenie ilości owadów w domu oraz ograniczenie hałasów pochodzących z zewnątrz (wynika to z braku konieczności otwierania okien),
  • możliwość rozbudowy instalacji o systemy docieplania i chłodzenia powietrza,
  • zautomatyzowanie procesu wentylacji dzięki czujnikom CO2 i wilgoci,
  • możliwość podłączenia pod instalacje inteligentnego domu,
  • zwiększenie standardu domu, a co za tym idzie również jego wartości,
  • zmniejszenie kosztów ogrzewania dzięki odzyskowi ciepła.

Czy rekuperacja jest niezbędna?

Wentylacja w domu jest niezbędna. Do wyboru mamy grawitacyjną i mechaniczną. O wadach jednej i zaletach drugiej już wspomnieliśmy. To wszystko daje nam pewność, że warto inwestować w wentylację mechaniczną z rekuperacją.

Montaż dzielimy na kilka etapów.

Pierwszym etapem jest rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych. Robimy to w momencie, gdy budynek jest w stanie surowym zamkniętym. Możemy je prowadzić w suficie podwieszanym lub w warstwie ocieplenia stropu. Stosujemy kanały wykonane ze stali lub tworzyw sztucznych, w zależności od specyfiki danego budynku. Każde rozwiązanie ma swoje zalety:

– kanały wykonane ze stali ocynkowanej, popularnie zwane SPIRO, cechują się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na czynniki mechaniczne, promieniowanie UV, wysokie temperatury oraz wilgotność. Kanały stalowe mają właściwości przeciwpożarowe, są bezpieczne do użytkowania w domach jedno oraz wielorodzinnych,

– kanały wykonane z tworzywa polietylenowego, to trwały materiał, który bardzo ciężko uszkodzić. System ten składa się ze stalowych kształtek wentylacyjnych oraz okrągłych gładkich przewodów z tworzywa sztucznego z antybakteryjną powłoką z jonami srebra chroniącą wnętrze instalacji przed niechcianymi bakteriami.

Drugim etapem realizacji jest montaż rekuperatora. Montujemy każdy rodzaj central lecz głównie opieramy się na markach takich jak: AERIS, WANAS, KOMFOVENT i DEFRO. Cechują się one wysoką jakością, niezawodnością, są ciche, skuteczne oraz można nimi sterować z aplikacji mobilnych.

Ostatni etap to regulacja systemu. Aby system pracował prawidłowo należy pamiętać o corocznym serwisie swojego rekuperatora i systematycznej (co ok. 6 miesięcy) wymianie filtrów. Zwiększy to żywotność systemu oraz jakość jego pracy.

Najczęstszym błędem popełnianym przy montażu instalacji rekuperacji jest brak profesjonalnego projektu oraz fakt podejmowania się tego przez osoby nie posiadające odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Coraz częściej spotyka się sytuacje, w których instalacje wykonane są przez niewykwalifikowane osoby, a inwestorzy dopiero później szukają rzetelnej firmy do naprawy błędów, co rzecz jasna skutkuje niepotrzebnym zwiększeniem nakładów inwestycyjnych.

Kolejny częsty błąd, to niedostateczna izolacja kanałów wentylacyjnych. W następstwie rekuperacja nie wykorzystuje swojej efektywności odzyskując zbyt mało ciepła. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do awarii rekuperatora.

Często spotykanym błędem jest również nieodpowiedni dobór średnic kanałów wentylacyjnych. Rekuperacja przez to staje się hałaśliwa oraz źle wpływa na samopoczucie domowników nie dostarczając odpowiedniej ilości powietrza.

Wybierając do montażu rekuperacji profesjonalną firmę o wieloletnim doświadczeniu możemy uniknąć takich błędów.

Accordion Content

Zadzwoń do naszych fachowców i zapytaj o rekuperację dla swojego domu.

Pomagamy wybrać odpowiedni rekuperator, projektujemy, montujemy i uruchamiamy cały system w Twoim domu.

Napisz na adres