Instalacje Fotowoltaiczne od FOLREC, dowiedz się najważniejszych informacji o panelach słonecznych.
Fotowoltaika służy nam przede wszystkim do pozyskiwania energii, a bazuje ona na efekcie fotoelektrycznym. Jest procesem, który wykorzystuje promienie słoneczne w celu wytworzenia energii elektrycznej. Jej podstawę stanowią panele solarne, które odpowiadają za przekształcenie słonecznej energii w prąd stały. Ta forma wytwarzania energii jest jedną z najprostszych zarówno do zrozumienia jak i w swoim działaniu. Wygenerowany prąd trafia do inwertera, inaczej falownika, a tam dochodzi do przekształcenia w prąd zmienny. Dzięki fotowoltaice możliwe jest zasilenie całego domu, a wszelka nadwyżka energii może zostać wykorzystana w przyszłości. Pozyskany prąd służy do zasilania przede wszystkim wszelkich urządzeń, podgrzewania wody użytkowej jak i ogrzewania pomieszczeń.
Ważną zaletą fotowoltaiki jest fakt, iż można z niej korzystać praktycznie w każdym miejscu. Ilość uzyskanej energii zależy po prostu od intensywności promieni słonecznych w danym miejscu. Pomimo tego, że inwestycja w system fotowoltaiczny jest dosyć spora, to z długoterminowej perspektywie jest ona bardzo opłacalna, gdyż rachunki za prąd okażą się niższe.
- Promieniowanie, czyli fotony są wykorzystywane przez fotowoltaikę do wytwarzania energii elektrycznej. Odpowiedzialny jest tutaj proces nazywany efektem fotowoltaicznym.
- Cząstka światła padająca na panel solarny, który jest wykonany z krzemu, wprawia w ruch elektron powodujący powstanie energii elektrycznej.
- Pobrana energia słoneczna przekształca się w prąd stały.
- Następnie dzięki inwerterom solarnym wygenerowany zostaje prąd ziemny.
- Urządzenia domowe wykorzystują powstały prąd.
Panele fotowoltaiczne z reguły są montowane na dachu danego budynku, bądź też gruncie. Najważniejsze jest aby nie były one zacienione, gdyż wtedy dostęp do promieni słonecznych będzie utrudniony, a zatem nie będzie możliwości aby prąd powstał.
Moc fotowoltaiki zależy od:
- zacienień
- wielkości dachu bądź wolnego gruntu,
- ekspozycji powierzchni względem słońca,
- ewentualnego kąta nachylenia dachu,