Etapy montażu rekuperacji. Najczęstsze błędy podczas montażu Rekuperacji.
Montaże, które wykonujemy dla naszych klientów dzielimy na kilka etapów.
Pierwszym etapem jest rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych. Robimy to w momencie, gdy budynek jest w stanie surowym. Możemy je prowadzić w suficie podwieszanym lub w wylewce betonowej. Stosujemy kanały wykonane ze stali lub plastiku, w zależności od specyfiki danego budynku. Każde z nich ma swoje zalety:
- kanały plastikowe, czyli np. neoflex wykonane są z tworzywa polietylenowego. Jest to trwały materiał, który bardzo ciężko uszkodzić. System Neoflex składa się ze stalowych kształtek wentylacyjnych oraz okrągłych gładkich przewodów z tworzywa sztucznego z antybakteryjną powłoką z jonami srebra chroniącą wnętrze instalacji przed niechcianymi bakteriami.
Innym rodzajem plastikowych kanałów wentylacyjnych są kanały R-vent FLEX. Tworzone są z wysokiej jakości materiału PE. Materiał ten nie wydziela zapachu i jest bezpieczny dla zdrowia. Zaletą tego systemu jest łatwy montaż oraz niewielka ilość elementów, co pozwala zmniejszyć ilość odpadów.
- kanały stalowe, ocynkowane, popularnie zwane SPIRO. Tego typu kanały cechują się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na czynniki mechaniczne, promieniowanie UV, wysokie temperatury oraz wilgotność. Kanały stalowe mają właściwości przeciwpożarowe, są bezpieczne do użytkowania w domach jedno oraz wielkorodzinnych.
Drugi etap realizacji to montaż rekuperatora.
Jakie centrale rekuperacji montujemy?
Montujemy centrale takich firm jak: AERIS, WANAS, DEFRO itd. Cechują się one wysoką jakością, niezawodnością, są ciche, skuteczne oraz można nimi sterować z aplikacji mobilnych.
Ostatni etap to regulacja systemu. Aby system pracował prawidłowo należy pamiętać o corocznym serwisie swojego rekuperatora i systematycznej (co ok. 6 miesięcy) wymianie filtrów. Zwiększy to żywotność systemu oraz jego dobrą jakość pracy.
Jakie są błędy popełniane przy montażu rekuperacji.
Najczęstszym błędem popełnianym przy montażu instalacji rekuperacji to brak profesjonalnego projektu. Często też podejmują się tego osoby, nie posiadającej odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Ważne jest, by instalacje montowały osoby wyszkolone, pracujące w firmach, które zajmują się tego typu instalacjami. Coraz częściej spotyka się, że błędnie zrobione instalacje są wykonane przez osoby niewykwalifikowane w tym fachu, np. hydraulicy.
Kolejny błąd to słaba izolacja wentylacji na kanałach, czego skutkiem jest to, że rekuperacja nie odzyskuje tyle energii ile by mogła, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do popsucia się urządzenia.
Często spotykanym błędem, jest nieodpowiedni wybór średnic kanałów – rekuperacja przez to staje się hałaśliwa i źle wpływa na samopoczucie domowników.
Wybierając do montażu rekuperacji – profesjonalną firmę, unikamy tak nieprzyjemnych błędów.