Czym jest fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna służy do zamiany promieniowania słonecznego na energię elektryczną. W porach roku charakteryzujących się większym nasłonecznieniem możemy wyprodukować więcej prądu, niż wynosi nasze aktualne zapotrzebowanie. Nadwyżkę można przesłać do lokalnej sieci dystrybucyjnej. Zimą z kolei, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze, a zapotrzebowanie na energię elektryczną większe, możemy odebrać zgromadzoną nadwyżkę z sieci. Konieczne do tego jest podpisanie stosownej umowy z dostawcą energii. Stajemy się wówczas prosumentem, czyli zarówno producentem, jak i konsumentem energii elektrycznej.

Plusy stosowania fotowoltaiki

1. Korzyści finansowe. Stajemy się niemalże niezależni od dostawcy energii elektrycznej. Nie przejmujemy się ciągle wzrastającymi kosztami prądu elektrycznego. Nakłady inwestycyjne zwracają się z reguły w ciągu 6-7 lat. W dalszej części możemy cieszyć się zerowymi kosztami, nie licząc opłat stałych, które jednak są stosunkowo niskie.
2. Ochrona środowiska. Korzystając z odnawialnych źródeł energii przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza.
3. Możliwość pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną w przypadku ogrzewania za pomocą folii grzewczych. Przy odpowiednio zaprojektowanych i wykonanych instalacjach możemy mieć darmowe ogrzewanie naszego domu.
4. Trwałość instalacji i paneli fotowoltaicznych. Udzielamy 12-letniej gwarancji.

Wady stosowania fotowoltaiki

1 .Zależność od promieniowania słonecznego. W pochmurny dzień i zimą produkcja energii jest mniejsza.
2. Wytwarzanie energii tylko w ciągu dnia.
3. Koszt początkowy instalacji może wydać się wysoki, jest to jednak opłacalna inwestycja, która zwraca się w stosunkowo krótkim czasie i generuje duże oszczędności.
4. Wymagana wolna przestrzeń do instalacji.
5. Produkcja paneli fotowoltaicznych wiąże się z emisją gazów cieplarnianych.