Wyjaśniamy działanie paneli fotowoltaicznych w nocy, zimą oraz przy niekorzystnych warunkach pogodowych.
System fotowoltaiczny budzi pewne wątpliwości co do wykorzystywania wyłącznie energii pozyskiwanej z promieni słonecznych. Wielu z Państwa zastanawia się, jak budynek będzie funkcjonował nocą, zimą lub w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie muszą się Państwo jednak obawiać, ponieważ na wszystkie te pytania mamy odpowiedzi i skutecznie rozwiejemy wątpliwości.
Panele fotowoltaiczne w nocy
W nocy z oczywistych względów, panele fotowoltaiczne nie są w stanie przekształcać energii z promieni słonecznych, podczas bardzo jasnych nocy pozyskują niewielką ilość energii z odbitego światła słonecznego od księżyca. Dzięki czemu mogą dostarczać nieznaczną ilość energii do systemu. Nie powinno to jednak nikogo martwić, ponieważ po zmroku moduły fotowoltaiczne wykorzystują energię, która została zmagazynowana w ciągu dnia. Dzięki temu, budynek nie pozostaje bez energii elektrycznej i wszystko w dalszym ciągu sprawnie działa.
Panele fotowoltaiczne w nocy zimą
W okresie zimowym ponownie nie ma powodów do obaw. Promienie słoneczne są jedynym wymogiem dla działania paneli fotowoltaicznych, a te zimą cały czas są obecne. Niska temperatura na zewnątrz nie stanowi żadnego problemu dla instalacji, a nawet jest ona dla niej korzystna. Panele bowiem bardzo dobrze działają przy zimowych temperaturach, a nawet warstwa śniegu spadająca na instalację nie jest problematyczna i umożliwia dopływ promieni słonecznych. Jedyny minus tej pory roku to krótsze dni oraz dłuższe noce, ponieważ wymagana jest większa ilość zmagazynowanej energii.
Ostatnim czynnikiem wywołującym wątpliwości są złe warunki atmosferyczne. Dzięki zaawansowanej technologii, panele fotowoltaiczne mają specjalną budowę, dzięki czemu są odporne na: deszcz, śnieg, grad czy bardzo niskie temperatury. Przy produkcji konieczne są testy wytrzymałościowe, dlatego instalacje te są dobrze sprawdzone pod tym kątem.
Warto także w tym temacie zaznaczyć, iż fotowoltaika działa cały rok, a zachmurzone niebo nie jest problemem. Słońce w końcu świeci nieustannie za wyjątkiem nocy, w czasie której, jak już zostało omówione wciąż nie ma większego problemu. W dni, kiedy słońce znajduje się za chmurami wykorzystywane jest tzw. promieniowanie rozproszone. Z tego właśnie względu w deszczowe i ponure dni nie należy się przejmować, że zabraknie w domu prądu.