Czym jest folia grzewcza?

Folie grzewcze, to system ogrzewania wykorzystujący promieniowanie podczerwone. Mają ok. 0,4 mm grubości i składają się z kilku warstw, z których najważniejsza jest mata węglowa. Folie są bardzo wytrzymałe. Montuje się je w podłodze, suficie bądź na ścianach. W pomieszczeniach typu łazienka, WC czy kuchnia, w których na podłodze planowane są płytki ceramiczne zaleca się stosowanie mat grzewczych. Ciepło wytworzone przez folie grzewcze rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu.
O walorach takiego ogrzewania można przeczytać poniżej.

Plusy stosowania folii grzewczej

1. Niski koszt montażu. Może być tańszy o ok. 15 tysięcy złotych w porównaniu do ogrzewania gazowego i nawet ok. 30 tysięcy złotych w porównaniu do ogrzewania opartego na pompie ciepła. Brak jest konieczności budowania kominów, instalacji hydraulicznej oraz grzejników.

2. Niskie koszty eksploatacji. Są porównywalne do kosztów ogrzewania gazowego. W połączeniu z zalecaną instalacją fotowoltaiczną możemy mieć nawet darmowe ogrzewanie.

3. Komfort użytkowania. Pomieszczenia nagrzewają się bardzo szybko. Możemy sterować temperaturą w każdym z pomieszczeń osobno. Promieniowanie podczerwone ogrzewa przegrody budowlane oraz wszystkie przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, które następnie oddają energię ogrzewając powietrze. Dzięki temu komfort cieplny osiągany jest już przy temperaturze o 2-3 ̊C niższej niż przy standardowym ogrzewaniu.

4. Walory zdrowotne. Promieniowanie podczerwone porównywane jest do kąpieli słonecznych, które w odpowiedniej dawce mają właściwości prozdrowotne. Ponadto równa temperatura przegród budowlanych oraz powietrza w pomieszczeniu zapobiega powstawaniu wykwitów pleśni czy grzybów. Ogrzewanie za pomocą folii grzewczych jest też całkowicie bezpieczne. Mówią o tym badania przeprowadzone przez Laboratorium Wzorców i Metrologii Pola Elektromagnetycznego Politechniki Wrocławskiej.

5. Długoletnia gwarancja. Na system ogrzewania za pomocą folii grzewczych udzielana jest 25-letnia gwarancja, a żywotność samych folii szacuje się na 50 lat. Daje to kolejne wymierne korzyści finansowe w stosunku do tradycyjnych systemów ogrzewania.

6. W każdym z ogrzewanych pomieszczeń można zamontować sterownik, dzięki któremu ustalamy w nich niezależną temperaturę.

7. Ogrzewanie za pomocą folii grzewczych można stosować jako podstawowe źródło jak również jako ewentualne dogrzewanie pojedynczych pomieszczeń.